Ben Kimim

 
 
 
CHARLES LINDBERGH'İN ATLAS OKYANUSU UÇUŞU
"20-21 MAYIS 1927"
 
1. GİRİŞ:

Charles Lindbergh 20-21 Mayıs 1927'de Spirit of St. Louis isimli uçağıyla ve tek başına New York'dan Paris'e 5,800 kilometre mesafeyi 33,5 saatte uçarak Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk pilot olmuştu. O zamanın teknik olanakları ve sadece pusula yardımıyla gerçekleşen bu uçuş Uluslararası Havacılık Federasyonu (The Fédération Aéronautique Internationale "FAI") tarafından dünya rekoru olarak onaylanmıştı.

2. CHARLES LINDBERGH:

Charles Augustus Lindbergh Jr. 4 Şubat 1902 yılında Detroit'te doğdu. Babası avukat Charles Augustus Lindbergh Sr. ve annesi öğretmen  Evangeline Lodge Land'dir. Lindbergh, çocukken makinelere karşı çok büyük bir ilgi duyuyordu. 18 yaşına geldiğinde Wisconsin Üniversitesi'ne girdi. Üniversitede iki yıl mühendislik okuduktan sonra uçaklara olan ilgisi yüzünden okulu terk ederek yeni gelişmekte olan havacılık alanına girdi. Kasaba fuarlarında havada uçmakta olan uçakların kanatlarında yürümek, yüksek hızla uçan uçaklardan aşağı sarkmak ve paraşütle uçaktan atlamak gibi o günler için çok yeni ve tehlikeli olan gösteriler yapmaya başladı. Gözü pekliğiyle ünlendi. 1923 yılında babasının kefilliğiyle bankadan 900 dolar krediyle ordudan çıkma bir Curtis JN-4 model, 90 beygir gücünde bir uçak satın aldı. 1924 yılında pilot olmak için Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri'nin San Antonio'daki uçuş okuluna yazıldı. 1925 yılında uçuş eğitim okulundan birincilikle mezun oldu. Uçuş okulundan mezun olduktan sonra 1926 yılında Robertson Aircraft Corporation adlı firmada posta uçağı pilotu olarak işe başladı. St. Louis ve Chicago arasında  posta taşıyan ilk pilot oldu.

Curtiss  JN-4  "Jenny" Uçağı

Fotoğraf: Nasm.si.edu

Amerikan Hükümeti Lindbergh’in bu ününden yararlanmak için onu iyi niyet elçisi olarak davet edildiği ülkelere göndermeğe başladı. Latin Amerika ülkelerine düzenlediği gezinin Meksika durağında Amerikan Konsolosunun kızı olan Anne Spencer Morrow'la tanıştı ve 1929 yılında evlendi. Bu evliliğinden 6 çocukları oldu.

İlk çocukları olan henüz 20 aylık Charles Augustus Lindbergh III (1930 - 1933), New Jersey’deki evlerinde beşiğinde uyurken çocuğun yatak odası penceresine merdiven dayayan ve bilinmeyen bir kişi tarafından kaçırıldı. 10 hafta süren arama ve fidye pazarlıklarından sonra oğlunun cesedini evlerinden birkaç kilometre ilerisinde buldular. Bruno Hauptmann ismindeki bir Alman göçmeni göçmeni oğlunun katili olarak yakalandı. Mahkeme edilip suçlu bulunduktan sonra 1938 yılında idam edildi. Bu dava basının ve halkın ilgisinden dolayı "yüzyılın davası" olarak tarihe geçti. Bu davanın görülmesinden sonra Lindberghler kamuoyunun gözlerinden uzak kalabilmek için İngiltere’ye yerleştiler.

Lindberghler Avrupa'da yaşarken Fransa ve Almanya, havacılık alanındaki kat etmiş oldukları endüstriyel gelişmeleri göstermek için Lindbergh'i ülkelerine davet ettiler. Lindbergh özellikle Nazi Almanya'sının havacılık endüstrisinde yapmış olduğu gelişmelerden çok etkilenmişti. Bu ülkedeyken 1938 yılında Hermann Goering tarafından Almanya şeref madalyası ile taltif edildi. Lindbergh ve ailesi 1939 yılında Amerika'ya geri döndü. Lindbergh’in babası Birleşik Devletlerin herhangi bir neden olmadan Birinci Dünya Savaşı'na girmesini protesto etmek için Kongre üyeliğinden ayrılmış ve Önce Amerika Komitesi'ne katılmıştı. Charles Lindbergh de Birleşik Devletlerin İkinci Dünya Savaşı'na girmesini önlemek için aynı komiteye katılmış ve baş konuşmacı olmuştu. Konuşmalarında Franklin D. Roosevelt'i Yahudileri ve İngilizleri gereksiz yere savaşa sürüklemekle suçlamıştı. Ancak, Japonların 7 Aralık 1941 tarihinde Pearl Harbor'u bombalaması üzerine bu faaliyetlerini durdurup orduya yazılmak istemiş, bu isteği yetkililer tarafından kabul edilmemişti. Lindbergh’de ülkesine hizmet edebilmek için Ford Motor Company ve United Aircraft Corporation’ın kendisine teklif ettiği teknik danışmanlık ve test pilotluğu görevlerini kabul etmiş, Birleşik Devletlerin Büyük Okyanus'ta bulunan uçak filolarını denetlemek ve teknik danışmanlıkta bulunmak üzere buraya gitmişti. Böylece, Lindbergh Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Okyanus'ta Japonlara karşı yaptığı savaşta yerini almış, gayri resmi olarak 50 uçuş görevine katılmış ve Japonlara karşı en ön saflarda savaşmıştı.

Savaştan sonra Lindbergh kendi kabuğuna çekilerek çeşitli havacılık firmaları için danışmanlık yaptı. Boeing 747 yolcu uçağının tasarımına yardım etti. Başkan Dwight D. Eisenhower tarafından itibarı geri verildi. 1953 yılında Lindbergh, 1927 yılında Atlas Okyanusunu tek başına geçişini anlatan The Spirit of St. Louis isimli kitabını yayınladı. Bu kitabı 1954 yılında Pulitzer Ödülü'nü kazandı. 1960’ların sonunda Lindbergh çevre koruması faaliyetlerine ayırarak geçirdi. Son yıllarını Hawaii adalarından biri olan Maui'de geçirdi. 26 Ağustos 1974'de Maui'de kanserden öldü ve burada gömüldü.

Charles Lindbergh ve eşi Anne Spencer Lindbergh
Fotoğraf: Charles Lindbergh.Com

3. ATLAS OKYANUSU UÇUŞUNUN NEDENİ:

1919 yılında Raymond Orteig adında bir Fransız asıllı Amerikalı otel sahibi New York'tan Paris'e kesintisiz uçacak ilk pilota 25.000 dolar ödül vereceğini açıklamıştı. 1927 yılına gelindiğinde hala kimse Orteig'in ödülünü kazanmayı başaramamıştı. 10 Mayıs 1927 tarihinde savaş kahramanı Yüzbaşı Charles Nungesser (Pilot) ve François Coli (Seyrüseferci) isimli iki Fransız ödülü kazanmak için Paris’ten New York’a doğru kalkış yapmış, ancak bu ikiliden bir daha haber alınamamıştı. Charles Lindbergh uygun nitelikteki bir uçak ile Atlas Okyanusu'nu tek başına uçarak geçeceğine ve ödülü kazanacağına inanmıştı. Ancak bu uçağın üretimi için yeterli parası yoktu. Sonunda gerekli olan parayı dokuz St. Louis'li iş adamından bulmuştu. 

4. SPIRIT OF ST. LOUIS UÇAĞI:

Parasal sorunun halledilmesinden sonra uçağın üretimi için uçak fabrikalarında araştırmalara başlamıştı. Lindbergh, eğer Atlas Okyanusunu geçecekse bunun bir tek motorlu uçakla mümkün olabileceğine inanıyordu ve böyle bir uçak inşa ettirmek istemişti. Görüşme yaptığı bazı uçak üreticileri onun bu fikrini gerçekçi bulmamış ve uçağın güvenlik açısından iki veya daha fazla motorlu olması gerektiğini söylemişlerdi. Buna karşılık Lindbergh iki motorun riski ikiye katlayacağına inandığı için bu önerileri kabul etmemişti. Şubat 1927’ de beklediği öneri Ryan Havayolları adlı San Diego - California'da bulunan uçak üreticisinden geldi. Lindbergh hemen California'ya giderek fabrikayı ziyaret etti. İlk başta firmayı beğenmese de firmanın sahibi Frank Mahoney, baş mühendis ve tasarımcı Donald Hall ile yaptığı toplantıdan sonra ikna olmuştu. Uçağın adı parasal destekte bulunan St. Louis'li iş adamları için "Spirit of St. Louis" (St. Louis Ruhu) olarak konulmuştu. Uçak üretildikten sonra kanat ve kuyruğuna yazılan NYP harfleri "New York - Paris" isimlerinin kısaltılmasıydı.

Ryan firması Spirit of St. Louis'i motor hariç, üç ayda ve 6,000 Dolar'a üretilebileceğini önerdi. Lindbergh'in düşündüğü tek motorlu, tek kanatlı uçak için Ryan M-2 uçağı temel alınmış ve değişikliğe gidilmişti. Yakıt deposu uçağın arkası yerine ön tarafına, motorun hemen arkasına konulmuştu. Bunun nedenini ise Lindbergh: "Uçuş sırasında zorunlu iniş yapmak mecburiyetinde kalırsam motorla yakıt deposu arasında sıkışıp kalmak istemem." diye açıklamıştı. Bu nedenle de uçağa ön cam takılmamıştı. Uçarken önünü görmek için ya periskobu kullanacak ya da başını camdan çıkarmak suretiyle ilerisini görmeye çalışacaktı. Ayrıca, uçağın ağırlığını bir miktar arttırmasına rağmen kanatlara ek yakıt depoları eklenmişti. Yapılan hesaplamalara göre depolardaki 450 US Galon (2,385 libre/1,703 litre) benzin uçağın 4,000 mil uçmasını sağlayacaktı ki, bu mesafe Paris'e ulaşmak için rahatlıkla yetmekteydi. Uçağın radyal motoru; 223 beygir gücünde, hava soğutmalı, dokuz silindirli Wright J-5C "Whirlwind"di. Spirit of St. Louis iki ay süren özverili bir çalışmadan sonra 28 Nisan 1927 tarihinde bitirilmişti.

Spirit of St. Louis Uçağı
Fotoğraf: Charles Lindbergh.Com
Spirit of St. Louis Uçağının Kokpit Göstergeleri

Fotoğraf: Charles Lindbergh.Com

Wright  "Whirlwind"  J-5C  Motoru

Fotoğraf: Wikipedia

 
Spirit of St. Louis'in Şeması
Şema: CharlesLindbergh.Com
SPIRIT OF ST. LOUIS UÇAĞINDA BULUNAN
ACİL DURUM MALZEMELERİ
 1 Şişme sal, pompa ve bakım çantası
 1 İçme suyu matarası
 1 Kulplu fincan
 5 Yiyecek kutusu
 1 Avcı bıçağı
 1 Makara sicim
 1 Makara kordon
 1 Yorgan iğnesi
 1 El feneri
 4 Kırmızı fişek (Kapalı lastik tüp içinde)
 1 Kutu emniyetli kibrit
 1 Testere ağızlı bıçak
 

SPIRIT OF ST. LOUIS UÇAĞININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Yapımcı firma Ryan Airlines / Birleşik Devletler
Tasarım Donald A. Hall
Uzunluğu 27 feet, 7 inch (8.4 metre)
Kanat açıklığı 46 feet (14 metre)
Yüksekliği 9 feet, 10 inch (3 metre)
Kokpit ölçüleri
Genişliği  :   94 santimetre (36 inch)
Uzunluğu :   81 santimetre (32 inch)
Yüksekliği: 130 santimetre (51 inch)
Boş ağırlığı 2.150 libre (975 kg.)
Yüklü ağırlığı 2.888 libre (1.310 kg.)
Yakıt miktarı 450 US Galon (1.703 litre)
Yakıt cinsi Benzin
Motor tipi 1xWright Whirlwind J-5C
Motor gücü 1x223 beygirgücü (1x166 kW)
Azami hızı 133 mil (220 kilometre/saat)
Seyir hızı 100-110 mil (160-175 kilometre/saat)
Menzili 4.100 mil (6.600 kilometre)
Tavanı 16.400 feet (5.000 metre)
İlk uçtuğu tarih 28 Nisan 1927
Hizmetten ayrıldığı tarih 30 Nisan 1928
Mürettebat 1 pilot

Lindbergh Spirit of St. Louis'i 10-11 Mayıs 1927’de San Diego’dan New York'a 20 saat 21 dakikada uçurarak test etmişti. Bu uçuş aynı zamanda Birleşik Devletlerde kırılmış bir hız rekoruydu.

5. UÇUŞ:

Lindbergh, New York’un Long Island bölgesinde bulunan Roosevelt Meydanı'na 12 Mayıs 1927'de indi ve Garden City Oteli'ne yerleşti. Kıtalararası uçuşunu olumsuz hava şartları nedeniyle birkaç kez ertelemek zorunda kaldı ve havanın düzelmesini beklemeye başladı. Bu arada rakiplerinin de her an bu uçuşu gerçekleştirebilecekleri haberlerini alıyor, acele etmesi gerektiğini biliyordu. Hava şartları uygun olmadığı halde 20 Mayıs 1927'de uçmaya karar verdi ve tarihi uçuş için uçağını hazırlamaya başladı.

Charles Lindbergh 20 Mayıs 1927 günü sabah saat 07:40'da Long Island bölgesindeki Roosevelt Hava Meydanı'nın çamurlu zemini üzerinde bulunan Spirit of St. Louis'in motorunu  Paris uçuşu için çalıştırdı. Fazla yakıt yükü nedeniyle ağırlaşan uçağın tekerlekleri, yağan yağmurdan dolayı çamur olan meydanda biraz batmıştı. Mucize uçuşu seyretmek üzere 500'e yakın insan havaalanında toplanmıştı.

Charles Lindbergh'in  New York-Paris  Uçuşu Seyrüsefer Haritası

Harita: CharlesLindbergh.Com

Charles Lindbergh tarihi uçuşunu şöyle anlatmıştı:

Kalkış:

"Sabah saat 07:40'da motoru çalıştırdım ve 07:52'de Paris'e gitmek üzere kalkışa başladım. Gece yağan yağmur nedeniyle ağırlaşan pist üzerinde, aşırı derecede yüklü olan uçak oldukça yavaş hızlanıyordu. Pistin yarısını geçtiğimde, pistin sonunda bulunan engellerin üzerinden geçebileceğimi anlamıştım. Asgari olan uçuş süratimle bir traktörün üzerinden yaklaşık olarak 15 feet (5 metre) ve telefon kablolarının 20 feet (6,5 metre) üzerinden geçtim. Ağırlaşmış olan pistte fazladan 500 pound (Yaklaşık 227 kilogram) yükü olan uçağımın kalkacağına inanmıştım. Uçuş istikametinde bulunan tepenin üzerindeki ağaçlar nedeniyle çok az yatışla sağa döndüm. Bir kaç yüz yarda (1m=1,094 yarda) uçtuktan sonra, açıktaki tüm engellerin üzerinde olan yeterli yüksekliğe ulaşmıştım ve motorun devrini 1,750 RPM'e düşürdüm. Uçuş istikametimi Long Island'a göre ayarladım, bu arada fotoğraf çekimi için bana eşlik eden Curtiss "Oriole" uçağı da geriye döndü."

Karanlık:

Lindbergh uçuşunu Cod Burnu ve Nova Scotia'ya doğru sürdürdü ve hava kararmaya başladığında Atlas Okyanusu önünde uzanmaktaydı.

"Saat 8:15'de hava kararmaya başladığında deniz üzeri ince bir fog (Yüzeyle temas halinde olan stratüs bulutu)  bulutu ile kaplıydı ve şaşırtıcı bir şekilde buzdağları net olarak görülüyordu. Fog bulutu gittikçe kalınlaşmaya ve yüksekliği de artmaya başladığından, iki saat süre ile fırtına bulutlarının hemen üzeri olan 10,000 feet yüksekliğe çıkmıştım. Bu yükseklikte bile gökyüzü bir uçtan bir uca kalın bulutla kaplıydı ve sadece yıldızlar görülmekteydi. Ay olmadığından gökyüzü çok karanlıktı. Bazı fırtına bulutları benden birkaç bin feet daha yüksekti ve önümde bulunan büyük bir buluta yaklaştığımda sulu kar yağmaya  ve uçağın üzerinde toplanmaya başladı. Hemen bulut olmayan tarafa yöneldim ve bir daha aynı durumla karşılaşmamak için her defasında bulutların etrafından dolaşarak uçtum."

İrlanda:

Lindbergh fog bulutlarının sadece 10 feet (3 metre) yükseğinden sıyırırcasına uçmasına, bazen de etrafından dolaşmasına rağmen istikametini korumuş ve uçuşunu devam ettirmişti. Balıkçı teknelerini gördüğünde karaya yaklaşmış olduğunu anlamıştı.

"Avrupa kıyılarına yaklaştığımın ilk işareti uçuş istikametinin güneyinde gördüğüm küçük bir balıkçı teknesiydi. Bu balıkçı tekneleri birbirlerine birkaç mil uzaklıkta ve gruplar halindeydiler.

İlk teknenin üzerinden geçtiğimde herhangi birini görmedim. İkinci teknenin üzerinde daire çizerek uçarken teknenin penceresinden başını çıkarmış birini gördüm.

Alçaldıktan sonra motorun devrini düşürdüm ve balıkçıya bağırarak sorduğum soruya bazı işaretlerle yanıt aldım. Bu balıkçıyı gördüğümde, ondan karaya ulaşmak için doğru noktayı öğrenmeye karar vermiştim, ancak çabalarımın boşuna olduğunu anladım. Büyük bir olasılıkla İngilizce bilmiyordu ve  cevap veremediği şaşırmış yüz ifadesinden anlaşılıyordu. Buna rağmen üzerinde tekrar bir daire çizmeye başladım ve gaz kolunu tam geriye çekerek teknenin birkaç feet üzerine kadar alçaldıktan sonra İrlanda ne istikamette? diye bağırdım. Şüphesiz bu girişimimden de bir cevap alamamıştım ve kendi pusula istikametinde uçmaya devam ettim.

Bir saatten daha kısa bir süre sonra kuzeydoğuda karşıma kayalık, engebeli kıyı hattı çıktı. Kıyı hattını gördüğümde deniz üzerinde 200 feet'ten daha az bir yükseklikte uçuyordum. Sahil oldukça farklıydı ve uzaklığı 10 veya 15 milden fazla değildi. Hafif sis ile birleşmiş sayısız fırtına bulutları uzun mesafe görüşümü engellemişti.

Kıyı hattı kuzeyden doğuya alçalan bir eğimle uzanmaktaydı. Burasının İrlanda'nın güneybatısının bitimi olduğundan çok az bir şüphem vardı. Ancak, uçuşu sağlıklı sürdürebilmem için istikametimi karaya en yakın noktaya gidecek şekilde değiştirdim.

Valencia Burnu ve Dingle Körfezi'ne geldiğimde uçuş istikametimi Paris'e çevirdim."

İniş:

Lindbergh 1,500 feet yükseklikten İrlanda ve sonra İngiltere üzerinden Fransa'ya doğru uçuşuna devam etti. Hava açık ve uçuş şartları mükemmeldi. Fransa kıyısındaki Cherbourg şehrinin üzerindeyken, uçuşunda hava ikinci defa kararmaya başlamıştı.

"Cherbourg'u geçtikten kısa bir süre sonra güneş battı ve çok geçmeden Paris-Londra havayolu boyunca işaretler görülmeye başladı.

Gece saat 10 veya New York saati ile akşam üstü saat 5'den az önce Paris'in ilk ışıklarını gördüm ve birkaç dakika sonra Eyfel Kulesi'nin dört bin feet üzerinde bir daire çizdim.

Le Bourget'in ışıkları görüldüğünde Paris'e çok yakın olduğu ortaya çıktı. Meydanın şehrin biraz ilerisinde olduğunu anladım, bu nedenle  başka meydanların Le Bourget ile karışmadığından emin olmak için şehrin dışına doğru dört veya beş mil giderek uçuşa devam ettim. Sonra geri döndüm ve helezon çizerek ışıklara yaklaştım. Hangarların uzun hatlarını ve arabalarla tıkanmış yolları hemen fark ettim.

Bir kez meydan üzerinden alçaktan uçarak rüzgar içine döndüm ve indim."

Fakat birden kendinden geçmiş, çılgınca tezahürat yapan insanların ayrılmış bölümün halatlarını kopararak kendine doğru geldiğini gördü. Kapıyı açtığında polis memuru Lindbergh'i kaldırarak omzuna almıştı ve dalgalanan kalabalığın ağlayarak "Yaşa" tezahüratları gecenin karanlığında çınlıyordu. Atlas Okyanusu'nun 5,800 kilometre olan mesafesini 33,5 saatte, tek başına uçarak geçmeyi başarmış ve Orteig ödülünü kazanmıştı.

Ertesi sabah Birleşik Devletler Büyükelçiliği'nin balkonundan, toplanan kalabalığın ısrarı üzerine alçak gönüllülük göstererek uçuşunu özet olarak anlatmıştı. Mendil sallayan, şapkasının havaya atan, alkışlayan kalabalık nedeniyle ancak dört saat sonra içeri girebilmişti. İzleyen günlerde  bir kahraman olarak ünü Avrupa'da inanılmaz ölçüde adeta fırtına gibi esmişti. Fransa Cumhurbaşkanı tarafından "Légion d'honneur" madalyası ile ödüllendirilmiş ve binlerce mesaj gelmişti.

Eve dönüş:

USS Memphis kruvazörüyle Amerika'ya geldiğinde ona Washington Chesapeake ve Potomac'a kadar savaş gemilerinden oluşan görkemli bir konvoy ve uçaklar eşlik etmişti.

USS Memphis (CL-13) Hafif Kruvazörü
Fotoğraf: Wikipedia

Birleşik Devletler Başkanı Calvin Coolidge tarafından kabul edilen Charles Lindbergh "Distinguished Flying Cross" madalyası ile ödüllendirilmiştir.

New York'ta yapılan karşılama töreninde Charles Lindbergh'in geçtiği güzergahta toplanan dört milyon kişi çılgınca tezahüratta bulunmuş ve New York Belediye Başkanı Jimmy Walker kendisine New York'un "Medal of Valor" madalyasını vermişti.

Onun tek başına yaptığı bu destansı uçuş dünyayı heyecanlandırmış ve tarihin akışını tümüyle değiştirmişti.

Şimdi de Charles Lindbergh'e Daniel Guggenheim Fund isimli bir kişi ülke çapında yapılacak üç aylık uçuş için maddi destek sağlamıştı. Bu seyahatte Charles Lindbergh Spirit of St. Louis ile 49 eyalette, 92 şehri ziyaret etmiş, 147 konuşma yapmış ve 1,290 mil yol katetmişti. Yorulmuş olmasına rağmen havacılığı özendirmedeki çalışmalarından memnundu ve New York'a döndü.

21 Mart 1929'da Başkan Calvin Coolidge, Charles Lindbergh'i Birleşik Devletlerin en büyük madalyası olan "Congressional Medal of Honor" ile ödüllendirmişti.

ATLAS OKYANUSU UÇUŞUNDAN SONRA CHARLES LINDBERGH'E

VERİLEN MADALYALAR

Medal of Honor

Flying Cross Medal of Valor

6.  CHARLES LINDBERGH'İN ATLAS OKYANUSU UÇUŞU ZAMAN TABLOSU:

07:52

Charles Lindbergh; New York, Long Island'taki Roosevelt Hava Meydanı'ndan havalandı. 450 galonluk yakıt yüküyle ağırlaşan uçak, pist sonundaki direklerde bulunan telefon kablolarının sadece 20 feet (Yaklaşık 6 metre) üzerinden sıyırarak geçti.

08:52

Rhode Island üzerinde uçarken irtifa 500 feet, rüzgar hızı 0 mil/saat'ti. Birkaç türbülans dışında Long Island Sound ve Connecticut üzerindeki uçuş olaysız geçti. Connecticut'tan sonra Paris'e sadece 3.500 mil mesafe var.

09:52

Boston şehri uçağın arkasında. Cod Burnu uçağın sağ tarafında. İrtifa 150 feet,  uçağın hızı 107 mil/saat. Rüzgar hızı 0 mil/saat.

10:52

Kuzeybatı yönünden saatte 10 mil hızla esen rüzgar var. Lindbergh, New York'tan ayrılalı 3 saat olmasına rağmen kendisini yorgun hissetmeye başladı. Zihnini açık tutmak amacıyla suyun 10 feet (Yaklaşık 3 metre) üzerine kadar alçaldı.

11:52

Uçak New York'tan 400 mil uzaklıkta. İrtifa 200 feet. İleride Nova Scotia göründü. Main Körfezi üzerinde uçtuktan sonra Lindbergh uçağın rotadan (Spirit of St. Louis) sadece 6 mil veya 2 derece saptığını gördü.

12:52

Rüzgar saatte 30 mil hızla esneye başladı. Lindbergh dağ üzerinde uçuyor. Spirit of St. Louis'in ilerisinde kalın fırtına bulutları göründü.

14:52

İrtifa 600 feet. Uçağın hızı saatte 96 mil. Lindbergh uçağın yönünü fırtına bulutlarının kenarından geçecek şekilde değiştirdi. Rüzgarın hızı 15 mil düştü.

15:52

Nova Scotia'nın kenarında aşağıda Breton Adası Burnu yer alıyor. Lindbergh birkaç dakikada tekrar su üzerinde olacak. Uçuşun ilk öğleden sonrası olmasına rağmen Lindbergh uyanık kalmak için mücadele ediyor.

17.52

Gün boyunca Newfoundland'ın güney kıyıları boyunca uçuldu. İrtifa 300 feet. Uçağın sürati saatte 92 mil. Rüzgar hızı saatte 20 mil.

19:52

Hava karardığından gökyüzünde yıldızlar görünmeye başladı. Denizin üzerinde tamamıyla fog (stratüs bulutlarının yer ile temas etmesi) var. Lindbergh bulut üstünde kalmak için gecikmeksizin 800 feet olan irtifasından 7.500 feet'e tırmandı.

20:52

İrtifa 10.000 feet. Deniz üzerindeki fog devam ediyor. İleride fırtına bulutları görüldü. Lindbergh bulut içinde uçarken uçak üzerinde buzlanmayı gördükten sonra geri dönüş yaptı.

22:52

Lindbergh göz kapaklarını açık tutmak için mücadele ediyor. Kokpitteki sıcak havadan etkilendiğini fark edince, uyanık kalmasına yardımcı olmak için soğuk ve taze havaya ihtiyacı olduğuna karar verir.

23:52

İrtifa 10.000 feet. Uçağın hızı saatte 90 mil. Newfoundland'dan 500 mil mesafede. Hava ısındı, uçakta hiç buz kalmadı.

01:52

Paris uçuşunun yarısını tamamladı. Uçuşa başlayalı 18 saat oldu. Lindbergh 18 saattir uçtuğundan korktuğunu hissediyor.

02:52

Uçuşuna sis içinde devam ediyor. Lindbergh açık gözleri ile uykuya dalar ve muhtemelen saniyeler, dakika sonra uyanır. Halüsinasyon görmeye başlar. Sonunda, saatlerce fog üzerinde uçtuktan sonra gökyüzü göründü.

07.52

New York'tan kalkışının üzerinden 24 saat geçti. Lindbergh yorgunluk hissetmiyor.

09:52

Birkaç küçük balıkçı teknesi göründü. Uçtuğu yönü teyit etmek için bir balıkçı teknesinin üzerinde döndü ancak güvertede kimseyi görmedi.

10:52

Yerel saat öğleden sonra 3. Lindbergh ileride ve sol tarafında ışıklar gördü ve onlara doğru yöneldi. Haritasını inceledi ve burasının İrlanda'nın güney ucundaki kıyılar olduğunu anladı. Spirit of St. Louis bu noktaya planlanandan 3 saat önce vardı ve rotadan 3 milden az bir sapma yaptı.

12:52

Gün ışığında Fransız kıyısına ulaşmak isteyen Lindbergh uçağının süratini saatte 110 mile çıkardı. İleride İngiltere kıyıları göründü. Pilot şimdi rahatlamış ve dikkati artmıştı.

14:52

Spirit of St. Louis uçağı Fransa kıyısındaki Cherbourg üzerinde uçarken güneş batmaya başlamıştı. Paris'e sadece 200 mil mesafe var.

17:22

Spirit of St. Louis uçağı Fransa'nın Paris şehri yakınlarındaki Le Bourget hava meydanına indi. Yerel saat: 22:22. Toplam uçuş saati: 33 saat, 30 dakika, 29.8 saniye. Charles Lindbergh 55 saat hiç uyumadı.

7. SONUÇ:

Atlas Okyanusu'nu zamanının teknik olanaklarıyla tek başına  uçarak ilk geçen pilot unvanını alan Charles Lindbergh, azmin ve cesaretin simgesi olarak havacılık tarihine geçmiştir. Spirit of St. Louis uçağı Washington DC National Air & Space Museum'da sergilenmektedir.

 
Hazırlayan: Ercan ÇETİNERLER
Kaynak: Kaynaklar / Yurtdışı / Sıra No.: 24 ve 32