Ben Kimim

 
 
 
 

HAVA SİLAH MÜHİMMAT KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ MEHMET BAŞAĞ (1945-2945)

 

Emekli Silah Mühimmat Kıdemli Başçavuş Mehmet Başağ 1 Ağustos 1926 yılında Muğla'da doğmuştur. 1943 yılında girdiği Hava Astsubay Okulu'ndan 1945 yılında mezun olmuş ve fiili olarak 24 yıl görev yaptığı Türk Hava Kuvvetleri'nden 2 Temmuz 1969 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

1965 yılında envanterimize girmiş bulunan F-5 uçaklarında roket atma istasyonları olmadığından eğitim bombası atmak için imal edilmiş olan B37 K-l'ler ile yalnızca bomba atış eğitimi yapılabiliyordu. O tarihlerde 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı emrinde görevli bulunan Hv.Slh.Kd.Bçvş. Mehmet BAŞAĞ (1945-2945) tecrübesi ve fikri gayreti ile B37 K-l bomba adaptörüne roket atma istasyonu ve sıralandırma numaratörü ilave ederek, bugünkü ismi TÜMBAŞ olan Bomba-Roket adaptörünü üs imkanları ile gerçekleştirmiş ve üssün hava yer atış programının aksamasını engellemiştir. Anılan adaptör bu gün de Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçuş birliklerinde F-5 uçaklarının atış eğitimlerinde başarı ile kullanılmaktadır. Geliştirilen bu adaptör ile dış ülkelere bağlı olmadan Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda seri olarak imal edilerek uçuş birliklerinin ihtiyacı karşılanmış ve böylece döviz tasarrufu sağlanmıştır.

Hava Kuvvetleri'ne bu büyük hizmeti ile emekli Hv.Kd.Bçvş. Mehmet BAŞAĞ (1945-2945), 926 sayılı Türk Silahla Kuvvetleri personel yasasının 195. maddesi uyarınca Genelkurmay Başkanı tarafından TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ÜSTÜN HİZMET madalyası ile taltif edilmiştir.

F-5A "Freedom Fighter" Av-Bombardıman Uçağı
(Em) Hv.Slh.Müh.Kd.Bçvş. Mehmet BAŞAĞ'a Amerikan Hava Kuvvetleri Tarafından Verilen Sertifika
(Em.) Hv.Slh.Müh.Kd.Bçvş. Mehmet BAŞAĞ'ın
Almış Olduğu Üstün Hizmet Madalyası Beratı

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 35