Ben Kimim

 
 
 
 

HAVA UÇAK BAKIM KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ NURETTİN ÖCAL (1939-647)

 

Babam Nurettin 1917 de Bursa Armutlu’da doğdu. Eskişehir Hava Okulunu 1939’da bitirdi. Önce pilot sonra makinist olarak, İzmir Gaziemir’de çalıştıktan sonra, şark hizmetini Diyarbakır 181. Filo’da tamamladı.T-11, F 84F eğitimli aldı. İzmir Hava Eğitim Komutanlığında çalıştı. Çiğli 2. Jet Hava Üs Komutanlığı'nda 1971’de emekli oldu.Türk Hava Kuvvetlerinde 34 yılı aşkın süre görev yaptı. Bir süre ticaretle uğraştıktan sonra 1987’de İzmir’de vefat etti.

Özellikle Hava Kuvvetleri'nde yakınları bulunan aileler havacılığı yuvalarında yaşar, eşinin yollarını gözlerler. Gecenin bir vaktinde alçak uçuş yapan bir jet’in çıkardığı sesin alarm ilanı olduğunu bilirler. Babamın çocuk yaşta hava üssüne götürmesi, kendi tayyaresine bindirmesi. C-47 ile Diyarbakır’dan Eskişehir’e uçuş, hastane stajımı İzmir Hava Hastanesi'nde yaparken T-6 ile uçuşum, pilot hocası olan aile dostumuz Plt.Kd.Bçvş.Hüsnü SÖNMEZ’den dinlediğim havacılık hatıraları, hangarlardaki tipik yağ kokusu, bende Havacılığa karşı büyük sevgi ve ilgi yarattı.

Babamın silah arkadaşları fedakâr Türk Havacılarına duyduğum saygı ve sevginin ifadesi Türk Hava Kuvvetleri'nin kuruluşunun 100. yılında en yaşlı üç Türk Pilotu ile yaptığım röportaj 1. Dünya Savaşı'nda İzmir Savunması kitabımda yayımlandı.

Nurettin Öcal’ın özenle sakladığı fotoğraflar Eskişehir Hava Okulu öğrenciliği dönemiyle başlıyor (1937-1939), bir çoğu şehit arkadaşlarının ve şehit cenaze törenlerini kapsıyor.

Kitabımız Türk Havacılık tarihi üzerinde çalışan araştırmacılara faydalı olabileceği düşüncesiyle yayına hazırlandı. Nurettin ÖCAL’ı ve arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum.

  Oğlu Ecz. Celal ÖCAL