Ben Kimim

 
 
 
 

HAVA PİLOT KIDEMLİ BAŞÇAVUS ÂLİ İHSAN UZAKMAN  (1944-2837)

 
1942
 

HAVA PİLOT ASTSUBAY Â. İHSAN UZAKMAN'IN BİYOGRAFİSİ

 

İhsan Uzakman 09 Temmuz 1925 Yılında İstanbul’un Tarihi yarımadasında Fındıkzade semtinde doğdu. Ȃ. İhsan Uzakman dört kardeş olup (İlk ikisi İstanbul yangınlarında yanarak vefat etmiştir). Babası ( Prizren kökenli ) Mehmet Raşit  “Al yanak Raşit” Annesi ise Şerife hanımdır. Babası Son Osmanlı Padişahı Vahideddin’in yakın koruma polisi olarak görev yapmış olup, Cumhuriyetin ilânına müteakip emekli olmuş ve vefatına kadar İstanbul’un Fındıkzade semtinde yaşamıştır.

İhsan Uzakman İstanbul Valide Mektebinde (Pertevniyal Lisesi) okurken Lâlelideki Türk Hava Kurumu Binasında  “Genç Pilot adayları aranıyor” şeklinde bir ilân görmüş, ( Babasının emekli olmasından dolayı maddi imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle) bu ilânla ilgilenmiştir. Yaptığı müracaat neticesinde müracaatı kabul görmüş, İstanbul’daki eğitimini bırakarak eğitimine Eskişehir-İnönü Türk Kuşunda Pilot adayı olarak 09.10.1942 den itibaren devam etmiştir.

04.09.1944 yılında Hava Okulunu “Çok iyi” dereceyle bitirip Hv. Plt. Astsb. Çvş olarak mezun olmuş ve Merzifon 4.Tayyare Alayı Komutanlığı 2.nci Tabur 4. ncü Av. Bölüğünde (bu günkü tabirle) Hava savunma pilotu olarak Kıta hizmetine başlamıştır. (*)

Merzifon’daki 4 ncü Tayyare Alayı 01.06.1951’den itibaren 4.ncü. Hv. Av. Üs.  Komutanlığı olarak kendini güncellemiş ve Hv. Plt. Üs. Çvş. Ȃ. İhsan Uzakman Merzifon 142. Filo da görevine 30 Ağustos 1950 yılına kadar devam etmiştir.

01 Eylül 1951 yılında tayini “Hv. Plt. Bşcvş” olarak Bandırma 6 ncı Hv. Av. Üs. Komutanlığına çıkmış akabinde 162. Filo'da Hava savunma pilotu olarak görevine başlamış olup, buradaki Pilotluk görevi 30 Nisan 1952 yılına kadar sürmüştür.

01 Mayıs 1952 yılında tayini “Hv. Plt. Bşcvş” olarak Balıkesir 9 ncu Hv. Av. Üs. Komutanlığına çıkmış olup 193. Filo'da (Tayfun Filosu) Hava savunma pilotu olarak görevine başlamıştır. Türkiye’de - Balıkesir’de İlk Kurulan "MİLLİ ” isimli Akrotimde görev almıştır.

Bandıma-Kısıksa askeri hava alanında 21/24 Eylül 1955 tarihleri arasında gerçekleşen “NATO GUNNERY MEET 1955” Hava Atış müsabakalarında İtalyanları geride bırakarak, şampiyonluğu 3544 puanla kazanan Türk ekibinin içinde olma onurunu ve gururunu taşımış ayrıca Türk ekibindeki ferdi birinciliği de 766 puanla elinde tutmuştur.

1957–1958 yılları arasında Türk “MİLLİ” Akrotiminin Avrupa ülkelerince davet edilmesi üzerine; 1957 yılında İtalya’da “Şahlanan At” adı verilen Akrobasi gösterilerine “İSPANYA-FRANSA-TÜRKİYE-YUNANİSTAN- İNGİLTERE -İTALYA” gibi Avrupa ülke Akrotimlerinin katıldığı Akrotim gösterilerine katılmıştır. Gösterilerde de Türk “MİLLİ” (Uçan Türk) Akrotimi olarak alınan başarıların da onurunu taşıma şerefine nail olmuştur.

1958 yılında Belçika ve Hollanda ‘Kraliyet Ailesinin’ davetlisi olarak Avrupa’ya giden “MİLLİ” Akrotimimiz bu ülkelerin ‘Kraliyet Ailesine’ ve vatandaşlarına gösteri uçuşları yapmış akabinde “MİLLİ” Akrotimimiz başarılarından dolayı Kraliyet Ailesince takdir edilmiştir.

Bu günümüz itibariyle de Türk Hv. Kv. Akrotim tarihinde kuruluşundan bu yana kesintisiz 8 yıl süreyle aktif görev yapan tek Hava savunma pilotu olma özelliğini taşımaktadır. (**)

31 Aralık 1954 den sonra Kd. Hv. Plt. Kd. Bçvş. Rütbesiyle görevine devam eden Ȃ. İhsan Uzakman’ın 1962 yıl sonu itibariyle tayini Eskişehir 1 nci Ana. Jet. Üs. Komutanlığına çıkmış olup, 111 nci Filo da Hava savunma pilotu olarak görevine devam etmiştir.

Kd. Hv. Plt. Kd. Bçvş. Ȃ. İhsan Uzakman 111.nci Filo da F 100 D ve F  “SUPER SABRE” tip uçak modelinde yaklaşık 3 yıl görev yapmıştır. 1965 yılından itibaren,  C–47  “DAKOTA”  (Askeri VİP, kurye ve çok amaçlı nakliye uçağı) tip uçak modeline geçerek 1970 senesine kadar pilotluk görevini Eskişehir’de ifa etmiştir.

1970 yılında tayininin NATO Güney Bölgesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı Napoli/İtalya’ya çıkması üzerine, tayininin “Annesinin yaşlılığından dolayı bakıma muhtaç olması” nedeniyle memleketi İstanbul’a çıkarılmasını talep etmiş ve bu isteği üzerine tayini 1970 yılında Yeşilyurt-İstanbul Hv. Harp Okuluna çıkmıştır.

1970 yılından itibaren Kd. Hv. Plt. Kd. Bçvş. Ȃ.İhsan Uzakman Hava Harp Okulu İstatistik Subaylığına (Vekâleten) bakmış olup 22 Temmuz1980 tarihi itibariyle yaş haddinden dolayı itibari 55 Yıl hizmet süresi üzerinden emekli olmuştur. (***)

Kd. Hv. Plt. Kd.Bçvş. Ȃ. İhsan Uzakman İngilizce diline vakıf, evli ve iki erkek çocuk babası olup. 29 Nisan 2010 tarihinde saat 19.15'de Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Naşı, Eski Topkapı Mezarlığında aile kabristanına defnedilmiştir.

(*) 1944 yılında. T.S.K. kanununa göre Fransız modeli bir sistemin uygulanmasından dolayı Pilotlarımız Subay ve Astsb. Olarak Orduda görev yapıyorlardı. Akabinde Ordunun Amerikan modeli bir sisteme geçmesi üzerine1949 Yılından itibaren Pilotlarımız Subaylardan yetiştirilmeye başlamış olup Fransız sistemi terk edilmiş ve Astsubay Pilot yetiştirilmesine son verilmiştir. Ordudaki Astsubay Pilotlar ise görevlerine devam etmişlerdir.

(**) Hv.K.K.lığı GENSEK Tarihçe Şube Yayını No:21 / Türk Hava Kuvvetlerinde Akrotim / Hava Basım Evi 1995 Etimesgut-Ankara

(***) Orduda Pilot ve Denizaltı meslek grubunda 1 yıl süre ile görev yapanlar iş tehlikesi bakımından artı 6 ay yıpranma kıdemi alırlar bu kazanım emeklilik ve hizmet sürelerine yansırdı.

 
İnönü Hava Okulu'nda
Soldan sağa: Â. İhsan Uzakman, Ekrem Tendiriş
Eskişehir / 1941
 
İnönü Hava Okulu'nda
Eskişehir / 5 Aralık 1941
 
İnönü Hava Okulu'nda
Eskişehir / 1942
 
Hava Okulu Diploması
Eskişehir / 21 Ağustos 1944
 
4 ncü Tayyare Alayı
Merzifon / 29 Ekim 1946
 
193 ncü Filo Uçucu Subay Ve Astsubayları (Arkada F-84G Uçakları)
Oturanlar, soldan ikinci; Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman
Balıkesir / 1952
 
F-84G Uçağı Önünde Eğitim Uçuşu Öncesi
Bandırma / Eylül - 1955
 
F-84G Uçağı Önünde Eğitim Uçuşu Öncesi
Bandırma / Eylül - 1955
 
NATO Atış Müsabakaları Şampiyonu Ve Ferdi Birinci Olduğu Gün Yeni Sabah Gazetesi Muhabiri Tarafından Çekilen Resmi
Balıkesir-Bandırma / 24 Eylül 1955
 
NATO Gunnery Meet Şampiyonasında Birinci Olan Türk Hava Kuvvetleri Pilotları, Başbakan Adnan Menderes'ten Altın Saat Ödüllerini Alırken
Soldan sağa; Hv.Plt.Yzb. Osman Coşkun, Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman, Önde Başbakan Adnan Menderes
İstanbul Vilayeti Binası / 1955
 
 
Başbakan Adnan Menderes Tarafından İstanbul İl Vilayet Binasında Hv.Plt.Kd.Bçvş.Â.İhsan UZAKMAN'a Verilen Altın Omega Cep Saati
 
NATO 6 ncı Taktik Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Weston TIMBERLAKE Tarafından "Türk Timi"nin Ferdi Birincisi Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan UZAKMAN İle Ferdi İkincisi Hv.Plt.Kd.Bçvş. Ahmet ÖZSEYHAN'a Verilen Gümüş Sigara Kutusu
 
NATO 6 ncı Taktik Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Weston TIMBERLAKE Tarafından "Türk Timi"nin Ferdi Birincisi Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan UZAKMAN İle Ferdi İkincisi Hv.Plt.Kd.Bçvş. Ahmet ÖZSEYHAN'a Verilen Altın Omega Kol Saati
 
NATO Gunnery Meet Atış Müsabakası Öncesi
Bandırma / 1955
 
F-84G Uçağının Sayın Hüseyin Balta Tarafından Yapılan Renklendirilmiş Çizimi
 
193 ncü Filo Pilotları
 Hv.Plt.Kd.Bçvş.İhsan Uzakman Önde Sağ Başta
Balıkesir / 1955
 
"MİLLÎ AKROTİM" Pilotları

Ayaktakiler soldan, sağa: Hv.Plt.Yzb. Osman Coşkun, Hv.Plt.Yzb. Şeref Uğur, Hv.Plt.Yzb. Aydın Kırışoğlu, Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan UZAKMAN

Balıkesir / 1955
 
"MİLLÎ AKROTİM Pilotları

Ayaktakiler soldan sağa: Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman (Asli), Hv.Plt.Yzb. Aydın Kırışoğlu (Asli), Hv.Plt.Yzb. Necati Artan (Yedek),

Oturanlar soldan sağa: Hv.Plt.Yzb. Enver Candemir (Asli), Hv.Plt.Yzb. Şeref Uğur (Asli), Hv.Plt.Yzb. Necdet Tekdemir (Yedek)

Balıkesir / 1955
 

Eşi Seyhan Uzakman Ve Oğlu Tayfun
Balıkesir Atatürk Parkı / 1956
 
Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman (Ayakta, sağ başta)
Balıkesir / 1956
 
Şahlanan At Akrobasi Gösterileri Sonrası Ödül Dağıtım Töreni

Ön Sırada Birinci Olan Türk Pilotları (Hv.Plt.Yzb. Osman Coşkun (Asli), Hv.Plt.Yzb.Şeref Uğur (Asli), Hv.Plt.Yzb. Aydın Kırışoğlu (Asli), Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman (Asli), Hv.Plt.Yzb.Necati Artan (Yedek)

Arka Sırada İtalyan Akrotim Pilotları

İtalya / 1957
 
 Şahlanan At Akrobasi Gösterileri Sonrası Verilen Kokteyl
Solda; Hv.K.K. Hv.Plt.Org. Fevzi Uçaner. Sağda Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman
Milano-İtalya / 1957
 
Şahlanan At Akrobasi Gösterileri Sonrası Kokteylde

Ayakta solda; Hv.Plt.Yzb. İhsan Göksaran

Oturanlar soldan sağa; Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman, Hv.Plt.Yzb. Şeref Uğur, İtalyan Pilot Subay Russo

Milano-İtalya / 1957
 
Şahlanan At Akrobasi Gösterileri Sonrası Kokteylde
Soldan sağa; Hv.Plt.Yzb. Osman Coşkun, Hv.Plt.Yzb. Cezmi Arı, Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman
Milano-İtalya / 1957
 
İtalyan "MAB" 57 Havacılık Dergisi Bayan Editörü Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman'ı Tebrik Ederken
Milano-İtalya / 1957
 
Şahlanan At Akrobasi Gösterileri Sonrası Kokteylde
Ortada İtalyan Hv.Plt.Tğm. Russo, Sağında Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman
Milano-İtalya / 1957
 

4-11 TEMMUZ 1957'DE LINATE-MILANO ŞEHRİNDE YAPILAN "ŞAHLANAN AT"

AKROBASİ GÖSTERİLERİNE KATILAN ÜLKELER

(İSPANYA - FRANSA - TÜRKİYE - YUNANİSTAN - İNGİLTERE - İTALYA

İSPANYA

FRANSA

Yarbay Gonzales Hevia Alvares Quinones
Binbaşı Gerard Escobante De La Lastra
Yüzbaşı Bersen Garcia-Lopez Rengel
Yüzbaşı Jośe Luis Balanzategui Bordonave
Yüzbaşı Ramon Fernandez Sequeiros
Üsteğmen Jośe A.Salazar Cutoli
Üsteğmen Bernard Capillon
Üsteğmen Jean Arrault
Üsteğmen Claude Castagnos
Astsubay Roland Joulia
Astsubay Lucien Legros

TÜRKİYE

YUNANİSTAN

Yüzbaşı Osman Coşkun (Asli)
Yüzbaşı Aydın Kırışoğlu (Asli)
Yüzbaşı Şeref Uğur (Asli)
Üsteğmen Necdet Tekdemir (Yedek)
Üsteğmen Necati Artan (Yedek)
Kd.Bçvş.Â. İhsan UZAKMAN (Asli)
Yüzbaşı Stilianakis John
Yüzbaşı Damaskos Dimitrios
Üsteğmen Papadimitropoulos Emmanouil
Teğmen Firfilionis Stavros
İNGİLTERE İTALYA
Komutan R. L .Topp
Yüzbaşı D. Goodwin
Yüzbaşı M. Kemp
Yüzbaşı L. Swart
Üsteğmen B. Forse
Üsteğmen M. Oakford
Üsteğmen A. Wheeler
Yüzbaşı Aldo Melotti
Üsteğmen Claudio Paganelli
Üsteğmen Ferdinanto Sgueri
Astsubay Eddo Turra
Astsubay Giovanni Liverani

 

Kaynak: MAB 57 LİNATE- MİLANO 06 LUGLIO 1957 Tarihli İtalya askeri hava dergisi.

 
RF-84F Fotoğraf Keşif Uçağı
 
Türk Hava Kuvvetleri "MİLLÎ" Akrotim Timinin İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı Onuruna Yaptıkları Gösteri Uçuşundan Sonra

Soldan sağa; Hv.Plt.Yzb. Aydın Kırışoğlu, Hv.Plt.Yzb. Necdet Tekdemir, Hv.Plt.Yzb. Necati Artan, Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman

Solda İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı

Balıkesir / 1957
 
"MİLLÎ AKROTİM" Timi Asli Pilotları

Soldan sağa: Hv.Plt.Yzb. Şeref Uğur, Hv.Plt.Yzb. Nihat Değer, Hv.Plt.Yzb. Necati ARTAN, Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman

Balıkesir / 1958
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığının 1 Mart 1962 Tarihli Birinci Sınıf Pilot Sertifikası
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığının 1 Mart 1962 Tarihli
Birinci Sınıf Pilot Şildi
 
Birinci Sınıf Pilot Brövesi
 
1 nci Taktik Hava Kuvveti Komutanı Hv.Plt.Korg.Muhsin Batur'un Üs'sü Denetlemesi

Soldan sağa: Hv.Plt.Kd.Bçvş. ?, Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman, Hv.Plt.Kd.Bçvş. ?, Hv.Plt.Kd.Bçvş. Necdet Erci

Eskişehir / 1965
 
Hava Harp Okulu'nda Çalışma Arkadaşlarıyla
Soldan birinci Hv.Plt.Kd.Bçvş. Necati Kaplangiray, ikinci Hv.Plt.Kd.Bçvş. Necdet Büyükünver, üçüncü Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman
Yeşilyurt-İstanbul
 
Hava Kuvvetleri Komutanı Hv.Plt.Org. Tahsin Şahinkaya'nın Hava Harp Okulu'nu denetlemeleri
Solda Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman, soldan ikinci Hv.Plt.Kd.Bçvş. Salih Bilgi
Yeşilyurt-İstanbul / 1978
 
İstatistik Subaylığı
Hava Harp Okulu / Yeşilyurt-İstanbul
 
Hava Harp Okulu Terfi Ve Emeklilik Töreni
Sağda Hava Harp Okulu Komutanı Hv.Plt.Tümg. Kemal Yalçın,
  Solda Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan Uzakman
Yeşilyurt-İstanbul / 30 Ağustos 1980
 
 Terfi Ve Emeklilik Töreni
Hv.Harp Okulu K. Hv.Plt.Tümg. Kemal Yalçın (Sağda)
Em.Kd.Bçvş.İhsan Uzakman (Solda)
Hava Harp Okulu / Yeşilyurt-İstanbul / 30 Ağustos 1980
 
 Terfi Ve Emeklilik Töreni

Soldan, sağa; Hv.Plt.Kur.Alb. Kamil Aydın, Em.Hv.Plt.Kd.Bçvş. İhsan Uzakman, Hv.Per.Alb. Necdet Tunk

Hava Harp Okulu / Yeşilyurt-İstanbul / 30 Ağustos 1980
 

HAVA PİLOT ASTSUBAY ÂLİ İHSAN UZAKMAN’IN KULLANDIĞI UÇAK MODELLERİ VE GÖREV YERLERİ

Sıra No.:

Görev yeri

Kullandığı uçağın modeli

Not

1
İnönü - Eskişehir
1942-1943
Hanriot
Miles-"Magister-1"
9 Ekim 1942 - 3 Ağustos 1943
Öğrenci
Hava Okulu Öğrenci Grubu
(Türk Kuşu Pilotaj)
Öğrenci
Paraşütle 19 defa atlayış yapmıştır
2
İnönü - Eskişehir
1943-1944
Miles-"Magister-1"
Falcon B 22
3 Ağustos 1943 - 15 Nisan 1944
Öğrenci
Hava Okulu Öğrenci Grubu
(Türk Kuşu Pilotaj)
Öğrenci
Magister-1 / İlk devre
Falcon B 22 / Orta devre
Magister-1 / Orta devre
3
İnönü-Eskişehir
1944
Falcon B 22
Gotha "GO 149"
15 Nisan 1944 - 4 Eylül 1944
Öğrenci
Hava Okulu Öğrenci Grubu
(Türk Kuşu Pilotaj)
Öğrenci
Falcon B 22 "Tekamül"
Gotha "GO 149" "Tekamül"
4
Merzifon
1944-1950
Falcon B 22
Harvard T-6
Hurricane B 2
Hurricane B 1
Spitfire 9
AT-6C
AT-11
Rütbesi: Hv.Plt.Astsb.Çvş. - Hv.Plt. Üçvş.
Görev süresi:
4 Eylül 1944 - 30 Ağustos 1950
4 ncü Tayyare Alayı Komutanlığı
2 nci Tabur
4 ncü Av Bölüğü
 

Not: 1 Haziran 1951'den itibaren 4 ncü Hava Üs, 142 nci Filo olarak güncellenmiştir.

5
Bandırma
1951-1952
T-6 "Harvard"
F-47 "Thunderbolt"
Rütbesi: Hv.Plt.Bçvş.
Görev süresi:
1 Eylül 1951 - 30 Nisan 1952
 6 ncı Hava Üs, 162 nci Filo
6
Balıkesir
1952-1962
T-6 "Harvard"
T-11
T-33 "Silver Star"
F-84G "Thunderbold"
F-84F "Thunderjet"
Rütbesi: Hv.Plt.Bçvş. / 5.7.1954'ten itibaren Hv.Plt.Kd.Bçvş.
Görev süresi:
1 Mayıs 1952 - 1962

9 ncu Hava Üs 193 ncü Filo "Millî Akrotimde" görev almıştır. Türk Hava Kuvvetlerinde ilk akrobasi çalışmasına başladığı tarih 14 Şubat 1952'dir.

(Kaynak: 1942 yılı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uçuş Defteri

7
Eskişehir
1962-1970

F- 100 D  / F   - “ SUPER SABRE “ yaklaşık 3 yıl bu uçaklarda görev yapmış olup 1965 yılından itibaren,  C–47  “DAKOTA”&”SKY TRAİN” (Askeri V.İ.P, Kurye ve çok amaçlı nakliye uçağı ) tip uçak grubunda 1970 senesine kadar pilotluk görevini ifa etmiştir

Rütbesi: Hv.Plt.Kd.Bçvş.
Görev süresi:

1962-1970

1 nci Ana Jet Üs 111 nci Filo

8
Yeşilyurt - İstanbul
1970-1980
Hv.H.O. İstatistik Ş. (Vekaleten)
Rütbesi: Hv.Plt.Kd.Bçvş.
Görev süresi:
1970 - 22 Temmuz 1980
Yaş haddinden emekli
Hava Harp Okulu

Kaynak: T. C. Hava Kuvvetleri'ne Mahsus resmi uçuş defteri

 

HAVA PİLOT KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ Â.İHSAN UZAKMAN'IN TÜRK AKROTİM'İNDEKİ GÖREV SÜRESİ

Yıl
Rütbe Adı Soyadı Sicili
Akrotim
Konumu
Durumu
1954
Hv.Plt.Yzb. Ali TEKİN 1943-110

Lider

Hv.Plt.Bnb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Osman COŞKUN 1947-7 2 (E)Hv.Plt.Yzb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Aydın KIRIŞOĞLU 1947-63 3

(E)Hv.Plt.Tuğg./Vefat

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Âli İhsan UZAKMAN 1944-2837 4

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

1955
Hv.Plt.Yzb. Ali TEKİN 1943-110 Lider Hv.Plt.Bnb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Osman COŞKUN 1947-7 2 (E)Hv.Plt.Yzb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Cumhur AKAN 1949-4 3

Hv.Plt.Ütğm./Şehit

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Âli İhsan UZAKMAN 1944-2837 4

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

1956
Hv.Plt.Yzb. Ali TEKİN 1943-110 Lider Hv.Plt.Bnb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Osman COŞKUN 1947-7 2 (E)Hv.Plt.Yzb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Şeref UĞUR 1949-4 3

(E)Hv.Plt.Korg.

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan UZAKMAN 1944-2837 4

(E)Hv.Plt.Yzb./Vefat

1957
Hv.Plt.Yzb. Şeref UĞUR 1949-4 Lider (E)Hv.Plt.Korg.
Hv.Plt.Yzb. Osman COŞKUN 1947-7 2 (E)Hv.Plt.Yzb./Vefat
Hv.Plt.Yzb. Aydın KIRIŞOĞLU 1947-63 3

(E)Hv.Plt.Tuğg./Vefat

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan UZAKMAN 1944-2837 4

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

1958
Hv.Plt.Yzb. Şeref UĞUR 1949-4

Lider

(E)Hv.Plt.Korg.
Hv.Plt.Yzb. Aydın KIRIŞOĞLU 1947-63 2 (E)Hv.Plt.Tuğg./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Nihat DEĞER 1951-74 3 (E)Hv.Plt.Alb.
Hv.Plt.Ütğm. Enver CANDEMİR 1954-105 4 (E)Hv.Plt.Alb./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Necdet TOKDEMİR 1951-76 5 (E)Hv.Plt.Alb.
Hv.Plt.Ütğm. Necati ARTAN 1950-92 6 (E)Hv.Plt.Yzb.
Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan UZAKMAN 1944-2837 Kapı

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

1959
Hv.Plt.Yzb. Şeref UĞUR 1949-4 Lider (E)Hv.Plt.Korg.
Hv.Plt.Yzb. Aydın KIRIŞOĞLU 1947-63 2 (E)Hv.Plt.Tuğg./Vefat
Hv.Plt.Ütğm. Nihat DEĞER 1951-74 3 (E)Hv.Plt.Alb.
Hv.Plt.Ütğm. Enver CANDEMİR 1954-105 4

(E)Hv.Plt.Alb./Vefat

Hv.Plt.Ütğm. Necdet TOKDEMİR 1951-76 5

(E)Hv.Plt.Alb.

Hv.Plt.Ütğm. Necati ARTAN 1950-92 6

(E)Hv.Plt.Yzb.

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan UZAKMAN 1944-2837 Kapı

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

1960
Hv.Plt.Yzb. Necati ARTAN 1950-92

Lider

(E)Hv.Plt.Yzb.
Hv.Plt.Tğm. Orhan OKÇU 1956-37 2 Hv.Plt.Ütğm./Şehit
Hv.Plt.Ütğm. Sedat ÇELİKYAY 1953-4 3

(E)Hv.Plt.Alb.

Hv.Plt.Yzb. Necdet TOKDEMİR 1951-76 4

(E)Hv.Plt.Alb.

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Refik ASLAN 1959-10 5

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş.

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan UZAKMAN 1944-2837 6

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

Hv.Plt.Tğm. Fahrettin GÖKER 1957-354 Kapı

(E)Hv.Plt.Tümg.

1962
Hv.Plt.Yzb. Necati ARTAN 1950-92

Lider

(E)Hv.Plt.Yzb.
Hv.Plt.Ütğm. İlhan ÇAM 1957-347

2

(E)Hv.Plt.Bnb.
Hv.Plt.Ütğm. Ethem SANCAR 1957-13

3

Hv.Plt.Yzb./Şehit

Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â.İhsan UZAKMAN 1944-2837

4

(E)Hv.Plt.Kd.Bçvş./Vefat

Not

(*) Kaynak: Hv. K.K.lığı GENSEK Tarihçe Şb. Yayını No:21 Hava Basım Evi 1995 Etimesgut-Ankara

(**) T.Hv. K.K. AKROTİM ‘minde Hv. Plt. Bşçvş Âli İhsan UZAKMAN net 8 yıl Aktif Görev yapmıştır

(***)1954–1962 Yılları arasında İSTANBUL-ANKARA-İZMİR-ESKİŞEHİR-BALIKESİR-BANDIRMA-MERZİFON-DİYARBAKIR-SAMSUN-ADANA-KONYA-AFYON- KÜTAHYA-ÇANAKKALE İllerinde AKROBOSİ gösterileri haricinde       “ CUMHURİYET BAYRAMLARI ” İSTANBUL- ANKARA - İZMİR İlleri “GEÇİT TÖRENLERİNE” ve Yabancı ülke ileri gelenlerinin şerefine verilen “ÖZEL GÖSTERİLERE” AKROBOSİ Pilotu olarak katılmıştır.

(****) TÜRK “MİLLİ” AKROTİMİ Yurtdışında “UÇAN TÜRK” olarak da anılmıştır.

 

HAVA PİLOT ASTSUBAY ÂLİ İHSAN UZAKMAN’IN

UÇTUĞU UÇAKLAR VE UÇUŞ SAATLERİ

Uçak modeli

Toplam Saat

Gündüz

Gece

Hanriot

16.30

-

Miles "Magister-1"

25.00

-

Falcon

27.50

-

Gotha "GO 149"

20.25

-

Falcon B 22

96.05

-

T-6 "Harvard"

269.20

8.25

Hurricane B 2

780.15

-

Hurricane 1

610.20

-

Spitfire 9

3410.15

89.20

AT-6C

129.35

-

AT-11

113.41

-

F-47 "Thunderbolt"
188.65 -
T-33 "Silver Star"

148.10

14.15

F-84G "Thunderbolt"
3056.15 346.45
F-100D ve F
145.00 -
C–47 Dakota
425.00 22.40

Toplam: 9942.31 saat

 

HV.PLT.KD.BÇVŞ. Â. İHSAN UZAKMAN'IN ALDIĞI MADALYALAR

 

Bandırma-Kısıksa Atış Sahasında Yapılan "NATO GUNNERY MEET" 1955 Müsabakasında Hv.Plt.Kd.Bçvş. Â. İhsan Uzakman'a Ve Diğer Pilotlarına Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Fevzi Uçaner Tarafından Takılan  "Şampiyonluk" Ve "Atış Birinciliği" Madalyaları (Arka yüzleri boştur)

6 ncı Ana Jet Üs / Bandırma / 24 Eylül 1955
 

"MAB 57" İtalyan Askeri Havacılık Dergisi Tarafından

Türk "Millî Akrotim" Pilotların Verilen Gümüş "Anı Madalyası"
4-11 Temmuz 1957 / Linate-Milano-İtalya
 
Türk "Millî Akrotim" Timi 4-11 Temmuz 1957'de Linate-Milano Şehrinde Yapılan "Şahlanan At" Akrobasi Gösterileri Sonunda Papa XII nci Pius Tarafından "Altın Madalya" İle Ödüllendirilmiştir.
6 Temmuz 1957 / Linate-Milano-İtalya
 
Yapılan Davet Üzerine Liege'de Yapılan Akrobasi Gösterilerinde Belçika Kralı Roi Baudouin Türk "Millî Akrotim" Pilotlarını "Bronz Madalya" İle Ödüllendirmiştir.
Liege-Brüksel / 1958
 

Yapılan Davet Üzerine Amsterdam'da Yapılan  Akrobasi Gösterilerinde Hollanda Prensi Bernhard Lucas Emmanuel Türk "Millî Akrotim" Pilotlarını "Bronz Madalya" İle Ödüllendirmiştir.

Amsterdam-Hollanda / 1958
 
Zafer Bayramı Gösterilerine Katılma Anısı
30 Ağustos 1961
 

 
Fındıkzade-İstanbul / 2009