Ben Kimim

 
 
 
 

HAVA PİLOT KIDEMLİ BAŞÇAVUS ÂLİ İHSAN UZAKMAN  (1944-2837)

 
1942
 

HAVA PİLOT ASTSUBAY Â. İHSAN UZAKMAN'IN BİYOGRAFİSİ

 

İhsan Uzakman 09 Temmuz 1925 Yılında İstanbul’un Tarihi yarımadasında Fındıkzade semtinde doğdu. Ȃ. İhsan Uzakman dört kardeş olup (İlk ikisi İstanbul yangınlarında yanarak vefat etmiştir). Babası ( Prizren kökenli ) Mehmet Raşit  “Al yanak Raşit” Annesi ise Şerife hanımdır. Babası Son Osmanlı Padişahı Vahideddin’in yakın koruma polisi olarak görev yapmış olup, Cumhuriyetin ilânına müteakip emekli olmuş ve vefatına kadar İstanbul’un Fındıkzade semtinde yaşamıştır.

İhsan Uzakman İstanbul Valide Mektebinde (Pertevniyal Lisesi) okurken Lâlelideki Türk Hava Kurumu Binasında  “Genç Pilot adayları aranıyor” şeklinde bir ilân görmüş, ( Babasının emekli olmasından dolayı maddi imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle) bu ilânla ilgilenmiştir. Yaptığı müracaat neticesinde müracaatı kabul görmüş, İstanbul’daki eğitimini bırakarak eğitimine Eskişehir-İnönü Türk Kuşunda Pilot adayı olarak 09.10.1942 den itibaren devam etmiştir.

04.09.1944 yılında Hava Okulunu “Çok iyi” dereceyle bitirip Hv. Plt. Astsb. Çvş olarak mezun olmuş ve Merzifon 4.Tayyare Alayı Komutanlığı 2.nci Tabur 4. ncü Av. Bölüğünde (bu günkü tabirle) Hava savunma pilotu olarak Kıta hizmetine başlamıştır. (*)

Merzifon’daki 4 ncü Tayyare Alayı 01.06.1951’den itibaren 4.ncü. Hv. Av. Üs.  Komutanlığı olarak kendini güncellemiş ve Hv. Plt. Üs. Çvş. Ȃ. İhsan Uzakman Merzifon 142. Filo da görevine 30 Ağustos 1950 yılına kadar devam etmiştir.

01 Eylül 1951 yılında tayini “Hv. Plt. Bşcvş” olarak Bandırma 6 ncı Hv. Av. Üs. Komutanlığına çıkmış akabinde 162. Filo'da Hava savunma pilotu olarak görevine başlamış olup, buradaki Pilotluk görevi 30 Nisan 1952 yılına kadar sürmüştür.

01 Mayıs 1952 yılında tayini “Hv. Plt. Bşcvş” olarak Balıkesir 9 ncu Hv. Av. Üs. Komutanlığına çıkmış olup 193. Filo'da (Tayfun Filosu) Hava savunma pilotu olarak görevine başlamıştır. Türkiye’de - Balıkesir’de İlk Kurulan "MİLLİ ” isimli Akrotimde görev almıştır.

Bandıma-Kısıksa askeri hava alanında 21/24 Eylül 1955 tarihleri arasında gerçekleşen “NATO GUNNERY MEET 1955” Hava Atış müsabakalarında İtalyanları geride bırakarak, şampiyonluğu 3544 puanla kazanan Türk ekibinin içinde olma onurunu ve gururunu taşımış ayrıca Türk ekibindeki ferdi birinciliği de 766 puanla elinde tutmuştur.

1957–1958 yılları arasında Türk “MİLLİ” Akrotiminin Avrupa ülkelerince davet edilmesi üzerine; 1957 yılında İtalya’da “Şahlanan At” adı verilen Akrobasi gösterilerine “İSPANYA-FRANSA-TÜRKİYE-YUNANİSTAN- İNGİLTERE -İTALYA” gibi Avrupa ülke Akrotimlerinin katıldığı Akrotim gösterilerine katılmıştır. Gösterilerde de Türk “MİLLİ” (Uçan Türk) Akrotimi olarak alınan başarıların da onurunu taşıma şerefine nail olmuştur.

1958 yılında Belçika ve Hollanda ‘Kraliyet Ailesinin’ davetlisi olarak Avrupa’ya giden “MİLLİ” Akrotimimiz bu ülkelerin ‘Kraliyet Ailesine’ ve vatandaşlarına gösteri uçuşları yapmış akabinde “MİLLİ” Akrotimimiz başarılarından dolayı Kraliyet Ailesince takdir edilmiştir.

Bu günümüz itibariyle de Türk Hv. Kv. Akrotim tarihinde kuruluşundan bu yana kesintisiz 8 yıl süreyle aktif görev yapan tek Hava savunma pilotu olma özelliğini taşımaktadır. (**)

31 Aralık 1954 den sonra Kd. Hv. Plt. Kd. Bçvş. Rütbesiyle görevine devam eden Ȃ. İhsan Uzakman’ın 1962 yıl sonu itibariyle tayini Eskişehir 1 nci Ana. Jet. Üs. Komutanlığına çıkmış olup, 111 nci Filo da Hava savunma pilotu olarak görevine devam etmiştir.

Kd. Hv. Plt. Kd. Bçvş. Ȃ. İhsan Uzakman 111.nci Filo da F 100 D ve F  “SUPER SABRE” tip uçak modelinde yaklaşık 3 yıl görev yapmıştır. 1965 yılından itibaren,  C–47  “DAKOTA”  (Askeri VİP, kurye ve çok amaçlı nakliye uçağı) tip uçak modeline geçerek 1970 senesine kadar pilotluk görevini Eskişehir’de ifa etmiştir.

1970 yılında tayininin NATO Güney Bölgesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı Napoli/İtalya’ya çıkması üzerine, tayininin “Annesinin yaşlılığından dolayı bakıma muhtaç olması” nedeniyle memleketi İstanbul’a çıkarılmasını talep etmiş ve bu isteği üzerine tayini 1970 yılında Yeşilyurt-İstanbul Hv. Harp Okuluna çıkmıştır.

1970 yılından itibaren Kd. Hv. Plt. Kd. Bçvş. Ȃ.İhsan Uzakman Hava Harp Okulu İstatistik Subaylığına (Vekâleten) bakmış olup 22 Temmuz1980 tarihi itibariyle yaş haddinden dolayı itibari 55 Yıl hizmet süresi üzerinden emekli olmuştur. (***)

Kd. Hv. Plt. Kd.Bçvş. Ȃ. İhsan Uzakman İngilizce diline vakıf, evli ve iki erkek çocuk babası olup. 29 Nisan 2010 tarihinde saat 19.15'de Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Naşı, Eski Topkapı Mezarlığında aile kabristanına defnedilmiştir.

(*) 1944 yılında. T.S.K. kanununa göre Fransız modeli bir sistemin uygulanmasından dolayı Pilotlarımız Subay ve Astsb. Olarak Orduda görev yapıyorlardı. Akabinde Ordunun Amerikan modeli bir sisteme geçmesi üzerine1949 Yılından itibaren Pilotlarımız Subaylardan yetiştirilmeye başlamış olup Fransız sistemi terk edilmiş ve Astsubay Pilot yetiştirilmesine son verilmiştir. Ordudaki Astsubay Pilotlar ise görevlerine devam etmişlerdir.

(**) Hv.K.K.lığı GENSEK Tarihçe Şube Yayını No:21 / Türk Hava Kuvvetlerinde Akrotim / Hava Basım Evi 1995 Etimesgut-Ankara

(***) Orduda Pilot ve Denizaltı meslek grubunda 1 yıl süre ile görev yapanlar iş tehlikesi bakımından artı 6 ay yıpranma kıdemi alırlar bu kazanım emeklilik ve hizmet sürelerine yansırdı.

 
İnönü Hava Okulu'nda
Soldan sağa: Â. İhsan Uzakman, Ekrem Tendiriş
Eskişehir / 1941
 
İnönü Hava Okulu'nda
Eskişehir / 5 Aralık 1941
 
İnönü Hava Okulu'nda
Eskişehir / 1942
 
Hava Okulu Diploması
Eskişehir / 21 Ağustos 1944