Ben Kimim

 
 
 

ÇOK BASİT, AMA....!

 
Yılmaz ÜÇER
Emekli Hava Pilot Kurmay Albay
2.Üs, 121.Filo/Çiğli-İzmir
 

Güzel bir bahar günüydü, iyi bir uçuş sortisi için hemen hemen her şey vardı. Sabah filoya geldiğimde programa baktım. 2 sorti kol kontrolü uçuşum vardı. Üzerimi değiştirdikten sonra filo genel uçuş brifingine katılmak için 121 ’inci Filo K.lığına gittim. Genel brifingi yaptıktan sonra 4’lü olarak hücre brifingine katıldık. Zamanımız gelince kursiyer pilotla beraber uçak başı yaptık ve 4’lü kolun iki numarası olarak kalktık. Kalkışı takiben ilk 10-15 dakika her şey çok güzeldi. Ancak o andan sonra kursiyer pilotun kumanda kullanmasında ani hareketler ve kontrolsüzlükler başladı. Tabii biz biraz oynayınca 3 ve 4 numaralar çok daha fazla oynamak zorunda kalıyorlardı. O zamana kadar gayet iyi uçan kursiyer pilota bir şey mi oldu? Neden uçuşun kötüleşti diye sorduğumda, Hocam kokpitte eşek arısı var benim de arı sokmasına karşı alerjim var, bu yüzden arıyı takip ediyordum dedi. Kumandaları aldım ve arıyı öldürmesini söyledim. Nitekim 1-2 dakika sonra arıyı öldürdü. Ancak tam durum düzelmişken 2-3 arı daha ortaya çıktı. Kursiyer pilotun alerjisi olduğundan görevi iptal etmek zorunda kaldım ve tek uçak olarak inişe geldik.

Yerde yaptığım kontrolde arka pilot mahallinin sol arka ve alt tarafında bir eşek arısı kovanı olduğunu gördüm. Uçağın da 8 gündür uçmadığını tespit ettim. Uçağın formuna gerekli açıklamayı da yazarak temizlenmesini sağladık. İkinci sorti aynı görevi tekrar uçtuk ve öğrencim gayet iyi bir performansla kontrolü geçti..,

Şimdi diyeceksiniz ki ”Basit bir olay, bunun için geri dönmeniz gerekmezdi’ ancak sonraları bu olayı defalarca düşündüm ve neler olabileceğini saptadım. isterseniz sizlere aktarayım.

- Olay öğrenci yalnız uçarken başına gelebilirdi ve alerjisi olduğundan arının sokmasıyla birlikte olay çok kötü bitebilirdi.

- Eğer uçuşun kontrolü biz ve/veya bakım ekibi tarafından yerde iyi yapılsaydı yada uçak uçuşa verilmediği sürece iyi muhafaza edilseydi devletin bir sortisi boşa gitmeyecekti.

Özetle söylemek gerekirse biz o gün sadece arı gördük, ya bir yılan ile karsılaşsaydık (Ben de yılandan çok korkuyorum) Hepinize bundan sonraki uçuşlarınızda iyi inişler.

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 29